מתעניינים בלימודים ורוצים להתייעץ איתנו?

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

כתיבת קורות חיים

קורות חיים/ ד"ר גלית ינאי ונטורה, החוג לשירותי אנוש

הספרות מראה שזמן תגובה של מנהל בקריאת קורות החיים נע בין 7-9 שניות. בזמן קצר זה, מחפשים המעסיקים לראות האם יש להם את כל המידע הרלוונטי והאם הם מתרשמים לחיוב. פרק הזמן הקצר שעומד לרשותם ועומס קורות החיים המוגשים להם יוצר מצב של סבלנות מועטה והתרשמות מהירה (לעתים גם מוטית). כך למשל, אם מבנה קורות החיים אינו נכון או אינו לפי ה"תקן" (חסרים פרטים, הם אינם בסדר הנכון המצופה), מתעורר חוסר סבלנות אצל מעסיקים שמתפרש כאי מסוגלות של המועמד. במרבית המקרים, תגובת המעסיק תהיה פסילת קורות החיים ללא ניסיון לתקן /לבדוק ולבקש את המידע החסר.

חשוב לדעת
ההחלטה האם לזמן לראיונות או לא היא מהירה ולעתים שרירותית (מבוססת על רושם ראשוני ומהיר של קורות החיים). עם הזימון לראיון, נקראים קורות החיים ביתר תשומת לב כדרך להכנה לראיון.
מכאן, שחלק מהמועמדים עשויים להיפסל עוד בשלב הזה ועל כן צריכים לבחון את עצמם. מטרת קורות החיים הנה להוביל לזימון לראיונות וכשזה לא קורה יש לבחון מדוע ואף להתייעץ על קורות החיים עם קולגות ואחרים משמעותיים.
כפועל יוצא נוסף, קורות החיים צריכים להיות קריאים בהירים ותקשורתיים. הם צריכים להגיש את הפרטים הנכונים בצורה המדויקת והפשוטה, זה לא הזמן להיות מקורי או יצירתי- יצירתיות עשויה להתפרש גם כ'אי-תקינות'.

אז מה עושים?
חשוב להגדיר בצורה מקצועית מה עשית בתפקיד. לא מדי תמציתי ולא מוגזם. יכולת ביטוי גבוהה או מועטה תיבחן אצלך וכן ראייה מקצועית מערכתית או צרה (האם אתה מתאר חלק קטן מהתפקיד או שאתה רואה את תחומי האחריות שלך בצורה נכונה ומקצועית). מנגד, חשוב לא להגזים בתיאור ויכולת האבחנה בין עיקר לטפל תיבחן. נוכחות מאוזנת פירושה גם תאור הדברים כהוויתם ללא הגברת יתר (על ידי תוספת של המילה "מאד" למשפטים שונים). גודש הדף ישקף גם הוא יכולת אבחנה בין עיקר לטפל.
קורות חיים של עמוד אחד הנם תקינים ואף מצופים מאדם שיש לו עד 15 שנות עבודה. דף עמוס מדי נראה לא מספיק מבוקר ויעיל ומשפיע לרעה גם על הרושם הראשוני.

לסיכום, התיאור צריך להיות תמציתי בניסוח ורחב מבחינת תחומי אחריות.
• אין טעם לכתוב תחביבים, הדבר אינו רלוונטי. יש מקום לכתוב מעורבות חברתית ופעילויות למען החברה.

• כתוב/י על פרקטיקום- התנסות – התמחות שביצעת במהלך הלימודים, והדגש/י שזה חלק מהכשרתך בלימודים. בכתיבת הפרקטיקום הצג/י מספר תחומי אחריות בדומה לכתיבת תפקיד מקצועי.

• בחלק על השכלה- קודם לציין את ההשכלה הגבוהה ביותר ואז לחזור אחורה. כך גם את מקומות העבודה.
אם סיימת בהצטיינות, ציין את זה.

• אסתטיקה הנה חשובה, ומעידה על ייצוגיות וכושר ארגון. הקפידו לבצע הגהות כתיב ועימוד (שהשורות מאורגנות היטב ובקו אחיד).

• חשוב להדגיש את השירות הצבאי אם אין לך ניסיון מקצועי, כיוון שזה כרטיס הביקור העיקרי שלך. ציין דרגת סיום ותיאור תפקיד.

• אם הנך מסיים/מת את לימודיך כעת, כתוב/י במה התמחית בלימודים ו/או את עיקרי הפרויקט.

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

לייעוץ, השאירו פרטים

WhatsApp chat