מתעניינים בלימודים ורוצים להתייעץ איתנו?

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

הכנה לקראת ראיונות עבודה

ראיונות/ ד"ר גלית ינאי ונטורה, החוג לשירותי אנוש

ראיון זו הסיטואציה החשובה ביותר שקיימת בתהליך המיון. היא מהווה את כלי המיון העיקרי והמהותי במיון עובדים. ככלל, מטרת הריאיון – ניבוי הצלחה בעבודה. הנחת היסוד הבסיסית היא, שאין דרך להכיר אתכם כפי שאתם בפועל בעולם העבודה אלא באמצעות הקשבה לניסיון שלכם, במפגש אתכם וניסיון לנבא ממנו הצלחה עתידית. לכן, התייחסות אל הריאיון כשיחה משמעותית, חיובית, תקשורתית, אדפטיבית (מגיבה טוב לדרישות) היא התייחסות נכונה. במילים אחרות, האופן שבו תדברו, תגיבו, תתנסחו, תקשיבו (או לא תקשיבו) תענו (או תתחמקו) במענה על שאלות (כולל שאלות קשות) יקיש על האופן שבו תעשו זאת גם במסגרת העבודה.

לכן כמה טיפים:

• חשוב להבין שראיון, זו סיטואציה שבה יש לכם שליטה הכוללת שליטה על תוכן הדברים שתאמרו. חשיבה נאותה לפני הריאיון תסייע לכם להיות ממוקדים ושולטים במה שאתם בוחרים להציג.
• לעתים, אנשים חשים דווקא קושי או חולשה בתקופות של חיפוש עבודה והדבר משפיע על יכולתם לעבור ראיון עבודה. לכן, כאשר אתם נכנסים לראיון, נסו לדמיין את עצמכם בתקופות הטובות של עבודתכם, ובתפקידים שבהם הייתם במיטב. הסתכלות דרך אותה תקופה עשויה לשפר את האקטיביות שלכם, חדוות העשייה הנשמעת בשיחתכם ואת יכולתכם להצליח בראיון.
• עם זאת, הסיטואציה של ראיון העבודה, היא סיטואציה אותה מוביל המראיין. אין טעם ולא ראוי לנסות להוביל את הסיטואציה. זו אינה סיטואציה בה יש לכם סמכות בה לכן מותר ואף ראוי לתת למראיין/ת להוביל.

התרגשות

• מותר להתרגש. הלחץ אותו את/ה חש/ה מובן. זיהוי מצב הלחץ יקל עליך לצאת ממנו.
• לחץ מתון עוזר לשמור על רמת עירנות גבוהה והתייחסות רצינית ומוקפדת יותר במהלך הריאיון.
• אל תחששו להודות בהתרגשות, המראיינים יעריכו כנות המעידה על ביטחון עצמי, הומור ואנושיות, וגם את/ה תרגיש/י טוב יותר לאחר הווידוי.
• אופציה נוספת – היא להתכונן לראיון. קחו דף ועט ורשמו את השאלות ונקודות של מה אתם אומרים.

הכנה לראיון

• הכינו רשימה של שלושה דברים שתרמתם לארגון בו עבדתם בעבר או שאתם חושבים שתתרמו לארגון שאליו אתם מתראיינים.
• הכינו שתי דוגמאות של קשיים שהתמודדתם איתם ואיך פתרתם אותם.
• הכינו פירוט של פרויקט הגמר שלכם לפי: מטרה, רציונל תיאורטי, מה עשיתם ובמה תרמתם. חשבו על רעיון יצירתי שלכם שעלה כחלק מקושי בפרויקט.
• הכינו תכונות חיוביות ותכונות שליליות.

ראיון קבוצתי

• מתייחס בדרך כלל שני מראיינים ויותר. אם שניהם שואלים אותך יחד, זה כדי לבחון כיצד את/ה מתפקד/ת תחת לחץ. שאל/י למי לענות קודם. וענה/י באופן רגיל.

לבוש

• התאימו את ההופעה לתפקיד ולאופי שלכם. העדיפו בגדים עימם אתם מרגישים במיטבכם.

ייצוגיות

• ייצוגיות נבחנת גם באופן שבו אתם מציגים את עצמכם (פסימיים או אופטימיים מול עברכם) וגם באופן שבו אתם מציגים אחרים (מנהלים, קולגות, מתחרים).
• לעתים, מרואיינים חשים שהם חייבים לספר את כל האמת ובפועל מספרים על אמת צרה ושלילית בעיקר, כגון בעיות של פוליטיקה ארגונית, מנהל לא תומך וכן הלאה. לצד העובדה, שיש מקום לבחון האם תחושה זו סובייקטיבית וניתנת לפרשנויות שונות, התייחסות שלילית ולא מאוזנת (אפילו אם יש לה הצדקה) עשויה לפגוע בייצוגיות שלכם ובניהול היחסים הבין-אישיים. דרך האופן שבו אתם מתייחסים לארגונים ולקולגות מהעבר, המעסיקים ינבאו את האופן שבו תתייחסו גם לקולגות /לקוחות אצלם ואליהם כארגון.
• היו נושאי דגל טובים של המקום ממנו באתם (משפחה, מוסד לימודים ועוד) ושמרו על אתיקה אישית

אי הבנה

• אם אינך מבין את השאלה בקש שיחזרו עליה.

קשר עין

• חשוב לשמור על קשר עין באופן סדיר אבל גם לא אובססיבי.

זמנים

• כדאי להקדים, לקחת בחשבון פקקים, הגעה באיחור (ולא משנה הסיבה הטובה) תעיד על חוסר מקצועיות.

ציפיות שכר

למדו את השכר הנהוג בתפקיד אליו אתם מתראיינים. הכינו תשובה אך אל תחשפו אותה.
כדאי תמיד לענות באופן כללי קודם – אני מצפה לשכר שהולם את התפקיד והאחריות שתינתן לי. אם המראיינים לוחצים אמרו, קיבלתי בעבודתי האחרונה כך וכך ואני מצפה לקדם את השכר (או כפי שאתם מצפים). אם לא עבדת, הצג/י סכום ריאלי שיהיה נתון למשא ומתן שבו שני הצדדים יהיו מרוצים (גם את/ה).

מדוע שנבחר דווקא בך?

אין טעם להצטנע יתר על המידה, הדבר עשוי להעיד על הקושי שלך להיות נוכח או בולט או לכל הפחות להעריך נכון את כישוריך.

הצג/י כפשוטו מדוע את/ה מתאים/ה. בחרו 3-4 תכונות משמעותיות אצלך שאתה יכול לתרום. היו קשובים לכך שהתכונות הללו גם

תואמות את התפקיד המוצע אך שוב, גם לא באופן בולט מדי או מוגזם.

מה יקרה אם לא תתקבל?

זו אינה שאלה שמעידה שאינכם מתאימים. בסיטואציה זו המראיין אינו מנסה לרמוז לכם דבר, אלא שואל אתכם כפשוטו על המוטיבציה שלכם. ענו בפשטות, אמשיך לחפש בחברה אחרת את אותו התפקיד. כלומר, בתשובתכם הביעו נחישות להתמיד במטרתכם.

התמודדות עם כישלונות –

הליך חיפוש עבודה דורש פיקוח ובקרה פנימיים. אם אינך עובר מספר ראיונות ברצף, כדאי לתת על כך את המחשבה. הרחיבו את הפרשנות שלכם לשאלות שקיבלתם ובדקו האם טעיתם. התייעצו עם מכריכם. היכולת ללמוד מטעויות היא יכולת החשובה בעולם העבודה ובדרך כלל, ניתן בקלות לעשות זאת ולשפר את ההתמודדות עם הריאיון הבא.
במידה ואתם מתקשים מאד עם הליך חיפוש העבודה, בקשו ייעוץ מקצועי שיסייע לכם. יעוץ כזה יכול לאפשר לכם למצות את האפשרויות העומדות לפניכם.

התמודדות עם נושאים קשים

לכל אדם נושאים עימם הוא אינו שלם. בדרך כלל נושאים כאלה מתגלים בראיון כיוון שאנשים נוטים להצטדק או להתנצל עליהם. היו שלמים עם צמתים שעברתם (שכן, הם חלק מכם) ושקפו לגביהם רוגע. הסבירו בפשטות את שהתרחש ללא גינונים נוספים. ככל שתשקפו נוחות, כך יחושו גם המראיינים ונושאים אלה, כבר לא יהיו משמעותיים לראיון.

הליך חיפוש העבודה הוא הדדי.

כפי שכבר צוין קודם, אין זה מהלך חד צדדי של חוסר שליטה של המועמדים. חיפוש העבודה הוא הליך הדדי של התאמה. מועמדים טובים מתקבלים לכמה עבודות ונוטים לבחור ביניהם.

חשבו היטב, איזה תפקיד תרצו וזכרו כי התפקיד הנוכחי ישפיע על סיכויי התפקיד הבא. לעתים, חשוב לחכות לתפקיד הרצוי במקום לקחת את התפקיד הראשון אליו אתם מתקבלים. היכנסו לתפקיד שהולם את הערכים והשאיפות שלכם.

התחלה של התפקיד

זכרו, שהתחלת עבודה היא תקופה של ביקורת ולמידה. אל תחששו מקבלת ביקורת ואל תשתמשו בה כנבואה שמגשימה את עצמה.

למידה מטעויות, שמירה על ביטחון בביצוע ופיתוח יחסים טובים הם חלק חשוב מאד מהתפקוד בעבודה.

בהצלחה!

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

לייעוץ, השאירו פרטים

WhatsApp chat